Säkert bo för unga jaktfalkar
Relaterat
Här på de lodrätta klipporna till vänster har jaktfalksparet funnit en utmärkt häckningsplats och i ytterligare några veckor väntas ungarna vara kvar i boet. Foto: Peter Ohlsson
På en klippa satt en av de vuxna jaktfalkarna och spanade. Foto: Peter Ohlsson
Petter Ohlsson från Ludvika och Henrik Lind från Lund var några av de många ornitologer som passat på att titta på den spektakulära jaktfalkshäckningen i Njupeskär. Foto: Peter Ohlsson
Här på de lodrätta klipporna till vänster har jaktfalksparet funnit en utmärkt häckningsplats och i ytterligare några veckor väntas ungarna vara kvar i boet. Foto: Nisse Schmidt
Här på de lodrätta klipporna till vänster har jaktfalksparet funnit en utmärkt häckningsplats och i ytterligare några veckor väntas ungarna vara kvar i boet. Foto: Nisse Schmidt
Sten Hallin, till höger, leder en grupp fågelskådare på väg till Njupeskär och den första kontakten med det jaktfalkspar som häckar där sedan i maj. Foto: Nisse Schmidt
Jaktfalken är den största av våra falkar och sedan i maj häckar ett jaktfalkspar inne i den klyfta där Njupeskärs vattenfall finns. Jaktfalken tar framförallt ripor och det är något som det finns gott om i området.
I Sverige beräknas det finnas omkring 100 par, men det är inte troligt att det finns något par längre söderut än paret vid Njupeskär. Det gör att ornitologer nu söker sig till Fulufjällets nationalpark för att se falkarna i dess naturliga miljö.
- Jag sysslar med ringmärkning av fåglar, men det är otänkbart att ens be en erfaren bergsklättrare ta sig till boet så vi kan ringmärka de här jaktfalksungarna, säger Sten Hallin.
Med andra ord har föräldraparet valt ett säkert, men samtidigt ändå synligt bo.
- Det är ett gammalt korpbo som de jagat bort korparna ifrån, förklarar Sten.
I samband med nationalparkernas dag hölls en fågelexkursion vid Njupeskär.
- Dagen innan hade jag fått uppgift om att ett jaktfalkspar setts häcka där. Nu kunde de som var med se jaktfalkarna och en av ungarna. Därefter har det fötts ytterligare tre ungar, säger Sten Hallin.
Med tubkikare ses de bäst från raststugan en bit från fallet. Häckningsplatsen ligger högt upp längs det lodrätta stupet som inramar Njupeskärs vattenfall.
guidningen pågår till och med söndag.





















































