Nu är Älvdalens ambulans igång
Relaterat
På plats i Älvdalen finns nu en dygnet-runt-ambulans som bemannas av, stående från vänster: Anneli Söderlind, Carola Alderberg, Malin Kling, Patricia Nilsson, Katarina Andersson, Ulrika Törnberg. Knästående från vänster: Pär Lönnbert, David Summermatter, William Jonsson, Jan-Erik Sparr. Foto: Björn Rehnström
Strax före valet ska Älvdalens nya ambulansstation invigas. Men redan på onsdagsmorgonen fanns den nya ambulansen på plats vid brandstationen i Älvdalen.
Per Lönnbert och Jan-Erik Sparr bemannade bilen och provade så att all utrustning fungerade, som den skulle.
Strax rullade det in fler bilar på parkeringen och snart hade alla 10 personer (nio tjänster) som bemannar den nya älvdalsambulansen samlats för ett första, historiskt personalmöte.
När den ambulansstation som håller på att byggas vid brandstationen blir färdig om några veckor så är det där som både ambulans och personal kommer att hålla till. Beredda att rycka ut dygnet runt till Älvdalingar och turister som behöver ambulanstransport. Men redan nu är alltså ambulansen igång. Och redan första dygnet hade den nya ambulansen gjort två utryckningar till sjuka människor i Älvdalen.
På plats fanns också Ola Jönsson, biträdande avdelningschef i Särna och Älvdalen, och Ulla Back-Olsson, medicinskt ledningsansvarig sjuksköterska och andra chefer. Ola har också varit projektledare inför starten av älvdalsambulansen.
- Ambulansen i Älvdalen blir en förstärkning i hela regionen, tycker jag, sa Ulla Back-Olsson och såg lika glad ut som alla de andra, denna historiska dag.
Under högsäsong i fjällen kommer älvdalsambulansen ambulansen att stationeras i Sälen.
Förutom ambulans får Älvdalens också en IVPA-bil. IVPA betyder I Väntan På Ambulans. Denna bil ska bemannas av personal från räddningstjänsten och också vara i tjänst dygnet runt. Fjorton av de deltidsanställda brandmännen ska utbildas och i november är det meningen att IVPA-bilen ska tas i bruk.
- När ambulansen är i Sälen eller upptagen med andra körningar så ska IVPA-bilen rycka ut och vara på plats hos den sjuke eller skadade med första hjälpen inom några minuter.
- Ambulansen, kompletterad med IVPA är den största förbättringen för Älvdalen när det gäller att rädda liv, tycker jag, berättade Ulla Back-Olsson.















































