61 personer evakuerade efter kraftig brand
Relaterat
Foto: Micke Gustafsson
Jimmy Molinder på räddningstjänsten i Falun var med och bekämpade elden i fastigheten på Kungsgårdsvägen i Övre Norslund. Foto: Ryan Garrison
Artikelserie
- Relaterade artiklar
- Han gav dem hoppet 2002-02-06
När räddningstjänsten kom fram till Kungsgårdsvägen efter larmet vid halv två-tiden, rasade en fullt utvecklad brand på översta våningen i trevåningshuset.
- Vi fick larmet vid 01.33 och var på plats med en grupp på sex personer strax därefter, då slog lågor ut från en av lägenheterna högst upp, berättar Jimmy Molinder som arbetar på räddningstjänsten i Falun och var på plats fram till åttatiden på morgonen.
- Det var ett kritiskt läge när elden gick upp i takfoten och började sprida sig över taket, men lyckligtvis gick det att begränsa den. Vi hade elden under kontroll kring klockan fyra, säger Molinder.
I huset finns fyra trappuppgångar med totalt 36 lägenheter. 61 personer evakuerades.
- Vi kunde ta ut alla via trappuppgångarna, det var ingen rök där när vi utrymde, berättar Jimmy Molinder.
Några personer fick lättare rökskador och en äldre person som lider av astma fick åka ambulans till akuten för behandling. Brandmän från fem stationer var med och bekämpade elden.
De boende transporterades till Kristinegården under natten där de togs omhand av Posum-gruppen och representanter för Kopparstaden som äger huset. Under söndagsförmiddagen kunde hälften av hyresgästerna återvända till sina lägenheter, resten erbjöds hotellrum.
Polisen vet ännu inte vad som orsakade branden. En teknisk undersökning ska genomföras för att fastställa brandorsaken.




































































