"Min mamma var äldsta Göingeflickan"
Det var varmt och gemytligt då Vinterfesten arrangerade Afternoon Tea på Fryksås hotell i fredags eftermiddag. Rolf Martinsson som är festivalens specielle komponist i år samtalade med SVT:s musikchef Camilla Lundberg som konstaterade att Rolf är kändisbarn.
– Min mamma var den äldsta av Göingeflickorna, berättade Rolf och då applåderade åhörarna.
Relaterat
Camilla Lundberg, musikchef på SVT och kompositören Rolf Martinsson på Fryksås hotell.Fotograf: Jan Norberg
Göingeflickorna blev kända för sådana sånger som Kära mor och nu undrade Camilla vad mammas musik betytt för Rolf.
– Mycket, och då jag fick följa med henne och träffa många intressanta människor grundlades en förståelse för musiklivet.
– 50 +, förklarade Rolf Martinsson om sin ålder, men han tillhör samma årgång som flera andra kändisar, exempelvis Ingemar Stenmark och Björn Borg som är födda 1956.
På musikhögskolan i Malmö fick Rolf Martinsson en gedigen utbildning, i piano, flöjt och sång.
– Sången var mitt starkaste ämne under utbildningen.
Rolf Martinsson berättade om sitt komponerande.
– Den musik jag skrev hade inte, ur ett Stockholmsperspektiv, tillräcklig spjutspets. 1995 fick Rolf en orkesterbeställning, han inledde ett samarbete med trumpetaren Håkan Hardenberger och till slut blev Rolf också accepterad i Stockholm.
Camilla Lundberg undrade om Rolf skrivit någonting som inte är så svårt, något som "vanligt folk" kan spela.
– Jag fick en beställning på en Lucaspassion som inte ska vara så svår. Göran Greider skriver de dramatiserade texterna och det här var en utmaning som kändes rolig att göra. Jag tror att det blir ett framförande i Falun under påskhelgen.
Testunden på eftermiddagen fortsatte med gitarristen Göran Söllscher. Camilla Lundberg frågade Rolf Martinsson om han samarbetat med Söllscher någon gång.
– En gång på musikhögskolan spelade Söllscher då jag sjöng Bellman, men han stal hela showen, förklarade Rolf Martinsson.


