Så ska sista P&L-besökarna få plats på campingen "Packare" jobbar med att stuva om tält för att alla ska få plats
Festivalcampingen är minst sagt fylld till bredden och fler väntas komma. Men enligt Peace & Loves Ronny Mattsson ska alla som har köpt campingband få plats.
Även om många som redan har slagit läger måste flytta på sina tält.
Relaterat
Det krävs gott samarbete för att 30 000 ungdomar ska få plats på en och samma camping. Men funktionärerna i tältpackningsgruppen har stenkoll på var luckor kan skapas och försäkrar att alla kommer att få plats.Fotograf: Klockar Mattias Nääs
På den stora campingen står tälten som packade sillar och det finns inte en enda gräsplätt ledig. 30 000 har köpt campingband och i går ringlade kön fortfarande lång utanför huvudentrén. 500 till väntades komma och många bar på tält och sovsäckar.
Tim Greneby, 25, skriver såhär på festivalens hemsida: "Har köpt camping-biljett, men när jag dyker upp på campingen så finns det inte plats att resa fler tält, hur har ni tänkt då? En del av pengarna tillbaka?"
Tim, som har åkt hit från Örebro, hade turen att få bo i en kompis tält.
– Det fanns ingen plats för att sätta upp mitt eget och jag orkar inte hålla på och tjafsa, så jag bor med en kompis nu istället, säger han när tidningen ringer upp.
Men Ronny Mattsson, pressansvarig på Peace & Love, försäkrar att alla som har betalat för camping ska kunna sätta upp sina tält.
– Man får hjälp av funktionärerna att hitta en plats, säger han, och syftar på de många "packare" som stuvar om bland tälten för att skapa fler platser.
Redan i söndags öppnade den första delen av campingen och ett 50-tal funktionärer jobbar sedan dess med att se till att tälten packas tätt, med ungefär en fot emellan, för att alla ska få plats.
Och på campingen är stämningen på topp. Gunnar Danielsson i tältpackningsgruppen står i entrén och ser lika glad ut som besökarna.
– Alla är så otroligt härliga och positiva, till och med när vi väckte ett gäng i går morse för att de var tvungna att flytta var de glada och trevliga. Det är kanonfolk som kommer hit och alla kommer att få plats, försäkrar han.
Däremot kan man inte förvänta sig att få bo tillsammans i ett stort gäng om man kommer sent.
– Nej, de som kommer nu får fylla de luckor vi skapar, så det kan bli lite utspritt. Men av de 500 som väntas komma tror vi inte att så många har tält. De flesta har kompisar som redan har tagit plats!
Det må vara omöjligt att hitta en plats själv, men nyanlända campare hänvisas till funktionärer och de vet var luckorna finns.
– Men det är klart att det ibland blir förstoppningar. Det är ju trots allt Sveriges största camping genom tiderna, säger Ronny Mattsson.
Men alla som har betalat för camping och är på väg hit ska alltså kunna slå upp sitt tält?
– Ja, om det inte är något exceptionellt som ett jättestort militärtält. Och ibland tar folk med sig flera tält vilket är svårt att kontrollera, en del tar ju till och med extra tält för att bajsa i dem.
Även ungdomar som inte har betalat för camping vill in på den stora festen. Många har försökt planka och upptäckts av vakter. De som gör det polisanmäls för bedrägeri och riskerar höga böter.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 jul 2011 20:42 sesam65 (Ej registrerad)
Det är väl kul med denna festival men jag blir less på att kommunen/arrangörerna tar så lätt på det kaos som uppstår för de som inte deltar i festivalen. Min vardag störs rätt rejält och gör den t.o.m. direkt farlig. Jag bor i Paradiset och eftersom det blev en rejäl bilkö på Paradisvägen (av de som skulle till den parkeringsplats som upplåtits i hörnet av Paradisvägen/Petterblåders väg) valde ett stort antal människor att begagna sig av parallellgatorna och det var inga 30km i timme de höll där inte. Vilket är helt onödigt i ett barntätt område. Jag tillhör dessutom de som har arbetsplatsen delvis på festivalområdet och jag tillåts inte röra mig fritt till/från min arbetsplats vilket är irriterande. Sen är det ju allt bråk/fylla som medföljer detta arrangemang. Men jag får väl hoppas att det positiva överväger det negativa så att inte magsura Falubor får vatten på kvarnen angående Borlänges skamfilade rykte som de älskar att odla.
Skrivet 1 jul 2011 17:26 H.H (Ej registrerad)
Dom borde ge något slags band till oss som ska komma till jobbet så man kan kommma hem efter jobbet när man slutar utan att bli hänvisad att ta sig runt halva Borlänge innan man kommer hem.Detta ska även gälla på morgonen utan att man ska behöva åka runt för att komma till jobbet.
Det finns faktiskt folk som inte har fått sin semester ännu utan har några veckor kvar innan den kommer.
Man blir bara så förbannad att man ska få finna sig i allt när detta helvete börjar varje år.
Det är därför jag kräver att dom på Peace and Love ger oss som jobbar och bor i stan att band som visar att vi har lika mycket rätt att ta oss hem utan att det blir en massa diskutioner med folk.
Skrivet 1 jul 2011 15:14 Peter (Ej registrerad)
Ja undra vad som skulle hända om ett tält tog eld framåt morgonkvisten..
Men men pengarna ska ju in så det är väl bara att hoppas på det bästa för arrangörerna.
Skrivet 1 jul 2011 10:01 ML (Ej registrerad)
Kul hur säkerhetstänket ändras över åren, för 10 år sedan sa campingreglerna på Peace and Love citat:
"Avståndet mellan tälten eller husvagnarna måste vara minst fyra meter!"
Nu har de 50pers i egen personal som försöker trycka ihop tälten med en fots mellanrum.
men det är väl klart polyester tält har ju kanske förbättrat sitt brandskydd markant över de senaste åren.
Källa: http://www.peaceandlove.nu/2001/festival/info/index.html
Skrivet 1 jul 2011 08:42 LET (Ej registrerad)
Ta bort alla tält som används som toalett så ska ni se att det blir gott om lediga platser.
För övrigt så borde det införas någon sorts pant på tälten. Exempelvis att du betalar en deposition på 500-1000kr/tält vid entren till campingen, sen när du lämnar området så får du tillbaks pengarna om du tar tältet med dig. Borde gå att ordna så att det inte heller utnyttjas till bedrägeri/fusk.