Mäktigt och intensivt
Utopia
Onsdag 23.15
Publiken briserar när Kings of Leon spelar Sex on fire. Men det är de tidiga låtarna som är bäst.
Relaterat
Caleb Followill frontar Kings of Leon, men det lät nästan om om U2:s The Edge lurade i bakgrunden i bland.Fotograf: Mikael Hellsten
Fotograf: Mikael Hellsten
Fotograf: Mikael Hellsten
Kings Of Leon är ett band som på relativt kort tid blivit omåttligt populärt hos den breda publiken. Man har gått från en ganska simpel sorts garagerock med sydstatsinfluenser till episka och känslostormande U2-övningar. Ikväll är inget undantag, det mesta av materialet kommer från de senare plattorna.
Stora monstrum till låtar byggs sakta upp, de väller fram med stroboskop-gitarrer som får en att lite smått undra vart på scenen The Edge gömmer sig men problemet är att man ofta bygger för stort och allt förvandlas istället till luftslott. I de stunderna blir det rejält tröttsamt. Och även om Caleb Followill påpekar att kvällens set är kortare än vanligt så hade man gärna fått kapa av ytterligare och kanske bjuda på någon mer låt från början av karriären. För det är då det blir riktigt bra, The Bucket och California Waiting är två tidiga pärlor som sitter där de ska och som även visar på att Kings Of Leon höll hög kvalitet innan man började sälja ut arenor världen över.
I slutskedet tänder det till ordentligt i och med trippeln med psykotiska och intensiva On Call, den ödsliga Knocked Up och den fina semi-balladen Use Somebody. Publiken, som hela tiden varit med på nästa varenda not och ton, fullkomligt briserar när så Sex On Fire kommer. Mäktigt och vackert. Men lite märkligt när hälften av dem börjar leta sig mot tillbaka mot campingen så fort de sista tonerna ebbat ut. Det var ju faktiskt en låt kvar. Med tillhörande fyrverkeri dessutom.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jun 2011 16:13 Magnus (Ej registrerad)
PS: Pumpbolaget är bra ju. De älskar att vara på scenen och spela musik och de älskar sin publik. Kings of Leon verkade mer se det som deras jobb och inget annat.
Skrivet 30 jun 2011 16:12 Magnus (Ej registrerad)
Nej, kissa inte på rälsen! Det blir väl mitt framtida hem nu när jag inte får något mer försörjningsstöd! Akta er för Borlänges försörjningsenhet! Är du svensk, smart och ambitiös här så tycker de att du borde ha jobb och inte behöver något ekonomiskt stöd.
Skrivet 30 jun 2011 15:17 Nödig (Ej registrerad)
Det som slog mig under konserten innan jag gick och letade var: Var är Bajamajorna. Den som tänkt till denna gång har haft hjärnsläpp. Detta måste vara Sveriges största "pissblåse-hållnings" festival. Hur kan man flytta in bajamajor i Öltälten, Ska man köa 2ggr för att pissa??? Först för att komma in i tältet sen för att pissa. Detta är den störta festivalen med minsta utbud av bajamajor. NEJ åk till Sweden Rock och ta lärdom av deras sanitet lösningar. Det kommer att lukta piss efter järnvägen i månader framåt. Vi ses efter järnvägs nätet.
Skrivet 30 jun 2011 13:51 Musikälskare (Ej registrerad)
Fattar inte varför så många klagar på att artisterna är tråkiga bara för att de inte brölar massa strunt mellan låtarna osv. Lyssna istället! Ni som klagar - Gå och se Mora Träsk eller Pumpbolaget istället.
Skrivet 30 jun 2011 11:37 Karla och Rota (Ej registrerad)
Vi var där, och vi diggade så ini bomben, det här var bra!