Stökig natt i Borlänge
Två våldtäkter, ett våldtäktsförsök, misshandel, narkotikabrott, fylleri och flera gripna. Så sammanfattar polisen tisdagsnatten i Borlänge.
- Vi har massor som hänger kvar fortfarande, säger Jimmie Lagerqvist, vakhavande befäl på polisen i Dalarna.
Relaterat
Våldtäkterna och våldtäktsförsöket ska alla ha skett i Borlänge - den första vid niotiden på kvällen och den sista vid halv två på natten. Ingen var gripen eller misstänkt vid lunchtid på onsdagen.
Fyra personer har gripits för flera misshandelsfall på Peace & Loves festivalområde. Männen som är mellan 20 och 30-årsåldern ska ha misshandlat flera olika personer och greps på stora campingen. Ett av fallen rubriceras som försök till grov misshandel.
I övrigt har flera narkotikabrott och en stor mängd fylleri rapporterats. Även skadegörelse, brott mot vapen- och knivlagen och stölder finns med på listan över det senaste dygnets anmälda brott.
Polisen hade på onsdagsmorgonen flera bilar kvar på övertid.
- Alla arrester i Borlänge är fulla, säger Jimmie Lagerqvist.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jun 2011 22:41 Boende på Sturegatan 21, Hagalund (Ej registrerad)
TACK! -Vädergudarna! I morgon, fredag 1 juli, blir det ÖSREGN (och förhoppningsvis åska). Jippie! Tack! Nu slipper vi lyssna till den enfaldige trumslagaren på Hagalund. Tack! Gode Gud!. Tack! Tack! ( Inte en sommar till med Peace & Love )
Skrivet 30 jun 2011 19:48 Inflyttad till Borlänge (Ej registrerad)
Jag misstycker inte till festivaler. Det som dock förundrar mig är hur Borlänge kommun kan godkänna att en sådan här stor festival, som P&L numera är, får läggas mitt i ett tätbebyggt område?!?!. Mestadels av befolkning som bor i närområdena kring det som festivalen genererar i (både negativa och positiva saker)samtycker inte till detta. Det stör de flesta mer än det ger tillbaka.
Sådana här stora tillställningar där det samlas så här mycket ungdomar lägger man i så fall i utkanten av stan. Det finns ju stora åkrar och annat som säkert bönderna hyr ut (precis som det gjordes i exempelvis Hultsfred.
Jag hoppas den fasta ortsbefolkningen tar strid för att festivalen istället läggs utanför stan.
Nu ska jag be om ett rejält regn så piss- och sopstanken festivaldeltagrna har förärat Borlänge med spolas bort.
Skrivet 30 jun 2011 09:24 PG (Ej registrerad)
Fy 17 vad ledsen man blir av att läsa inlägg som bara går ut på att häva ur sig uppdämd bitterhet och inte se det positiva i festivalen. Visst, våld är aldrig acceptabelt men sett till att det finns 30000 ungdomar exra i stan är det ju faktiskt lugnare än en vanlig helg. Leve P&L!!
Skrivet 30 jun 2011 08:39 Elin (Ej registrerad)
lilla my (Ej registrerad) skrev:
vill ge ett stort fång med rosor till all personal som arrangerar peace and love,Ni har verkligen lyckats med detta tycker jag.
Sen att det blir en del dumma handlingar som begås av iq befriade människor ska inte peace and love få bära hund huvudet för. Det är ju knappast deras fel att folk inte kan bete sej normalt.
Ni som klagar , lyft på häcken och gå ut och se er omkring när festivalen håller på, de flesta är här för att lyssna på musik och kanske har dom oxå turen att hitta sin käresta.
Tänk tillbaka när ni var unga .. ok då var det inte festivaler men det var ex logdans och ni som klagar kan ju knappast komma att påstå att det var helt nyktert på era logdanser.
Det hände ju även otrevligheter på dessa tillställningar.
Nej sluta klaga och var glada och positiva för att borlänge har blivit ett namn på kartan.
Grattis än en gång peace and love crew.
Peace & Love är en mycket trevlig tillställning och ger mycket till Dalarna. Självklart ska man inte lägga ner för att saker inträffar. Men ni som skriver att folk ska sluta klaga och gnälla, ni kanske även ska se det ur det perspektiv som dess familjer och närstående som blivit drabbade av till exempel våldtäkt eller misshandel. Hade det hänt någon närstående till dig eller dig själv så du förmodligen inte vart så vänligt inställd till P%L heller.
Jag vet inte hur gammal du är, men våldtäkter på logdanser inträffade aldrig.
Skrivet 30 jun 2011 08:32 Rikskrim (Ej registrerad)
FÖRBANNAD TJEJ (Ej registrerad) skrev:
TILL INSNÖAD:
är du seriös? i kort kjol så får jag räkna med att bli våldtagen men inte i skoteroverall? hur tänkte du där liksom? ALLA människor, både tjejer och killar, BORDE få klä sig hur dom vill utan att behöva fundera på om man kommer att bli våldtagen. Jag har varit på p&l i 4 år nu och du menar att jag ska ha skoteroverall annars ska jag räkna med att kanske bli våldtagen? det ÄR bara killarnas fel, om en tjej har bikini och kanske är lite småflörtig så betyder ÄNDÅ inte att man får våldta. hur svårt är det att bara fråga tjejen om hon vill ha sex eller inte, OCH OM SVARET ÄR NEJ, acceptera det! å vet man att man som kille att man kanske kan våldta nån tjej i så kallade "inbjudande kläder" om man blir riktigt berusad, drick inte i såna fall! håll er till gränsen där ni förstår vad som är RÄTT OCH FEL och OKEJ OCH INTE OKEJ. Festivalen är underbar å det finns massa härliga människor, men killar som våldtar för att tjejer inte har skoteroverall som ursäkt, SKÄRP ER
Han försöker bara provocera,han har förmodligen inte haft några(eller inga) bra erfarenheter av kvinnor själv. Brukar vara så med dom som anser att en tjej i kort kjol och topp är tillgängliga för våldtäkt.
En tjej/kvinna ska kunna gå klädd i vilka kläder som helst utan att bli våldtagna.
Insnöad: Släng på dig ett par speedos och ta en promenad runt midnatt på stranden i Lefkas så får vi se om du har samma inställning sen.