Uppskattad Pettsonkonsert
I tisdags fick Rosa huset i Mora besök av Sven Hedman i form av Pettson och Bengt Erlandsson i form av hönan Prillan. Det var Musik vid Siljan som anordnade en timmes underhållning för barn och vuxna.
Relaterat
Konserten med Pettson och Prillan inleddes med att Pettson kom upp på scenen spelandes på ett munspel och en liten gitarr. Han välkomnades av förväntansfulla applåder från publiken.
– Tack, tack! Tänk att alla känner igen mig nu för tiden, utbrast gubben Pettson förvånat.
Och det märktes konserten igenom, att Pettson är igenkänd. Barnen som hade samlats framför scenen hjälpte honom att berätta historierna om Findus upptåg. Findus själv kunde inte närvara vid konserten eftersom han skulle "lära mucklorna dansa tango". Men Pettson klargjorde att alla barn får vara Findus, och de vuxna med för de är bara barn i skrynkligare förpackning.
Med sig hade Pettson i alla fall högsta hönset Prillan, som hjälpte till med sång och olika blåsinstrument. Sånger varvades med bus och humor och publiken verkade helt med på noterna. Totalt såldes det 124 biljetter till konserten, som var en del av Musik vid Siljan.


























































