Fredrika listar...
...Melodifestivalen.
Relaterat
Sonja Aldén drabbad av balladdöden?Fotograf: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX
Ranelid - den stora snackisken.Fotograf: PONTUS LUNDAHL / SCANPIX
DT:s nöjesreporter Fredrika Hillervik listar smått och gott att fästa sig vid under Melodifestivalveckan.
1. Generationsbytet. Står hittills okända David Lindgren för. Det har kommit smygande alltmer men i lördags stod det totala fokusbytet klart. Där schlagerpop och dansbandsmusik tidigare fick rösterna har ett klubbigare mer elektroniskt dansgolvssound tagit plats. I like.
2. Röstfisket. Säkerheten runt bidragsläckage är rigorös så i stället har skivbolagen slagit knut på sig själva för att i förväg lyfta fram sina artister. Youngblood har besökt skolor i Stockholmsområdet medan Maria BenHajji lottade ut en personlig kärleksballad på facebook på Alla hjärtans dag. Tävlingen är redan i full gång.
3. Hockeyfint. Det brakade och smällde i sargen när Andreas Johnson och brudarna i Love Generation mötte a-lagarna i Leksands IF i LRF arena i går. Alla klarade livhanken även om det stapplades en del på isen. Bäst klarade sig före detta hockeyspelaren Andreas Johnson i Ollas-tröja.
4. Ranelid. Han mässar om kärlek ackompanjerad av eurodiscobeats och vet inte om han mäktar möta media i Leksand eller ej. Vi följer dock Ranelid med intresse. Han är lätt spektakulärast i helgen.
5. Balladdöden. Sonja Aldén, Maria Benhajii och Molly Sandén, sorry tjejer, med hänvisning till ovan nämnt generationsbyte, ingen vill höra långsamma ballader om kärlek 2012. Jag tror bara inte det.





















































