Festivalen ställs in med kort varsel Nationalteaterns Rockorkester: "Det är jättetråkigt"
Nästa fredag skulle Nationalteaterns Rockorkester och Ludvikabandet The Sigourney Weavers ha uppträtt under en minifestival i Söderbärkeparken.
Med kort varsel meddelar arrangören Goatbridge Productions nu att festivalen ställs in.
Relaterat
Fakta
Goatbridge Productions
Startades av Fredrik Gleisner i Getbro, Smedjebacken 1999 och rymmer verksamheter som konsertevenemang, artistbokning/artistförmedling, turnéproduktion, PR-agentur samt management.
2005 registrerades Goatbridge som ett aktiebolag, men 2007 gick bolaget i konkurs.
Fredrik Gleisner återgick då till att driva Goatbridge som en enskild firma, och från hösten 2010 är företaget baserat i Stockholm.
Den enskilda firmans F-skatt avregistrerades den 19 juli i år.
När festivalen utannonserades i mars i år ingick även Pugh Rogefeldt i artistuppställningen, men under sommaren lämnade han av okänd anledning återbud.
Några planer på att ställa in festivalen fanns då inte, utan arrangören lovade i stället att Pugh skulle ersättas med en annan artist.
Så blir det inte, för strax före klockan 17 i tisdags meddelade Goatbridge Productions på festivalens evenemangssida på Facebook att hela arrangemanget ställs in.
"Vi är tyvärr tvungna att ställa in den planerade konserten i Söderbärke Folkets park den 31 augusti. Detta beror på flera faktorer. För det första så har biljettförsäljningen varit alarmerande låg, vi har inte heller kunnat hitta någon värdig ersättare till Pugh Rogefeldt. Sedan så har vi ej heller kunnat förebereda konserten på ett tillfredställande sätt på grund av sjukdom hos oss. Detta sammantaget gör att vi tyvärr måste meddela det oerhört tråkiga beslutet att ställa in detta arrangemang", skriver Goatbridge Productions på Facebook.
Efter att ha pratat med Söderbärkeparkens ordförande Bengt Norrlén, som ansvarar för uthyrningen av parken, samt Nationalteaterns basist Nikke Ström visar det sig snabbt att det inte är hela sanningen.
– Efter att med ljus och lykta sökt Fredrik Gleisner (innehavare av den enskilda firman Goatbridge Productions) i flera månader beslutade vi förra veckan att ställa in, säger Nikke Ström.
Även den ljudtekniker som Nationalteatern hade bokat för spelningen hade då försökt nå Fredrik Gleisner utan att lyckas.
– Vi hade inte fått några som helst uppgifter och kände att vi inte kan komma på så osäkra grunder.
I måndags fick Nikke Ström en bekräftelse från Fredrik Gleisner om att festivalen ställs in, som även klargjorde att han skulle förmedla nyheten via media.
Ännu på torsdagen hade tidningen inte hört något från Fredrik Gleisner eller Goatbridge, och Nikke Ström vill nu klargöra att Nationalteatern inte på något sätt är skyldiga till att festivalen ställs in.
– Vi tycker att det är jättetråkigt, speciellt när det är så nära inpå. Vi har sagt nej till massa förfrågningar för att kunna spela i Söderbärke. Det här blir en missad dag för oss, med allt vad det innebär med bokade hyrbilar och tågbiljetter.
Nikke Ström har förståelse för att sjukdom hos arrangören kan ha ställt till det, men är ändå besviken.
– Hur sjuk man än är så kan man se till att meddela alla inblandade parter.
Söderbärkeparkens ordförande Bengt Norrlén har under sommaren flera gånger blivit kontaktad av representanter för både Pugh Rogefeldt och Nationalteatern.
– De fick inte tag i Fredrik Gleisner så de undrade om jag kunde hjälpa till.
Även Bengt Norrlén misslyckades i sina försök, och i tisdags fick han ett mejl i vilket Fredrik Gleisner förklarade att festivalen ställs in.
– Han skrev bland annat att bara 30 personer hade köpt förköpsbiljetter och att han skulle gå ut i pressen med nyheten.
Det råder även oklarheter om Goatbridge Productions över huvud taget är verksamt längre.
Företagets hemsida är nedstängd och F-skatten avregistrerades den 19 juli.
F-skatten kan antingen avregistreras av företaget själv om det ämnar avsluta sin näringsverksamhet, eller återkallas av Skatteverket om innehavaren av F-skattsedeln av olika skäl inte är berättigad att ha den.
Av vilken anledning F-skatt avregistreras är sekretessbelagt av Skatteverket.
På festivalens evenemangssida på Facebook meddelar Goatbridge att de som har köpt biljetter via Tickster ska bli kontaktade inom kort och få pengarna, 350 kronor, återbetalda.
De som har köpt biljett via någon av turistbyråerna i Dalarna ombeds kontakta respektive försäljningsställe.
– Det är bara att komma in hit med biljetten så får man pengarna tillbaka, informerar Ludvika Turistbyrå.
Tidningen har förgäves försökt att nå Fredrik Gleisner.













































