En glädjens sångfest i Floda kyrka
Anna Eklund-Tarantino, sång
Jennifer Ferguson, sång
Jacob Piamorex Moscovicz, piano
Rickard Åström, piano
Kören Campanula
Musik av: Gershwin, Mozart, Nyberg, Peterson-Berger, Puccini, Rossini, m. fl.
Publik: Välfyllt
Floda kyrka, 5/7
Männen fick huka sig. Om inte i bänkraderna, så åtminstone bakom flygeln, ty det var kvinnornas afton i Floda kyrka i torsdags.
Årets komidsommarfest i Dala-Floda torde ha fått sin vokala klimax i torsdags när sopranen Anna Eklund-Tarantino mötte sydafrikanska sångerskan Jennifer Ferguson och bjöd upp till sångfest, uppbackade av kören Campanula. Här byggdes kvinnlig urkraft samman med livsglädje över alla sorters musikaliska broar. Den röda tråden genom konserten Broa i Floâ var följaktligen också broar - att bygga hjärtans band mellan människor och kontinenter.
Det digra programmet i det vackra kyrkorummet vid Västerdalälven svämmade riktigt över av sångglädje. Utöver sångnumren knöt pianisten Jacob Piamorex Moscovicz en pianobukett med Frösöblomster från Peterson-Berger, och Rickard Åström visade på improvisatorisk finess i ett mellanspel vid flygeln. Göran Greiders Dala-floda-dikter flankerade sångnumren, så även de fina uppläsningarna av Anna-Britta Nordéns dikter.
I några starka duetter framträdde Eklund-Tarantino och Ferguson. I Kristallen den fina utstrålades meditativa stämningar och Gershwins eviga sommarhit Summertime blev till ett mycket uppskattat framförande i sin sköna krock mellan soul och aria. Deras röster kontrasterade på ett både spännande och ovanligt sätt. Med lite mer balans i volym sinsemellan vore resultatet optimalt.
De båda sångerskorna hann också framföra flera fina solonummer.
I en dramatisk variant på Rossinis famösa Katt-arian klättrade Eklund-Tarantino över kyrkbänkarna, ivrigt fräst åt av kören. Mer catfight än så torde aldrig förut ha skådats i Floda kyrka.
Den stora finalen på den långa konserten blev i brobyggandets tecken genom Malungssonen Anders Nybergs Vi bygger broar till varann, där alla medverkande klämde ifrån tårna. Till och med dans i kyrkgången bjöd ett par korister på.
Fyllda av musikens glädje tågade den vältaliga publiken slutligen ut i den mildaste av sommarkvällar, till tonerna av Härlig är jorden. Man kan bara instämma.
I kväll väntar mer av en männens afton på scen i Floda kyrka då Komidsommarfesten fortsätter med instrumentala klanger i konserten Sommarstråk. Matts Arnberg hartsar då stråken och tar ton tillsammans med vänner och stråkmusiker från Kungliga Filharmonikerna och Kungliga Hovkapellet. Den konserten börjar kl 19.









































































