Vilket party, Svenne Rubins!
En konsert med Svenne Rubins borgar för en kul kväll. Så mycket mer gäller det när de firar 30-årsjubileum och tar med sig förstärkning på scen.
Relaterat
Den jublande publiken får både taket och sångaren Sven Rubin att lyfta från marken.Fotograf: Andreas Hansson
Det är party i stan när bygdens humorpophjältar Svenne Rubins slår klackarna i taket för 30:e året i rad. Ett lemmeltåg av uppiggade fans fyller under fredagskvällen gatustråken mot Kulturhuset. Ett trevligt par som jag slår följe med berättar att de aldrig missat ett skivsläpp under bandets historia. De berättar också att dessa brukar vara lite speciella tillställningar. Ett år spelade de på Ishallens isplan och publiken som ville komma nära bandet fick ta på sig skridskor.
Framme vid Kulturhuset möts vi av en gitarrspelande reslig kille som klätt ut sig till påskkärring och sjunger bandets sånger. Det är emellertid inte något av bandets påhitt, utan bara en glad medborgare som tar med sig påskfirandet till konserten.
Högtiden till ära så har Svenne Rubins plockat in ett antal gästmusiker från tidigare sättningar. Det galna inslaget under fredagen är att de emellanåt spelar med två trummisar och tre gitarrister.
När bandet gungar loss i de hurtfriska tvåtakterna i Tipsextra visar publiken ett sällan skådat stöd. En allsjungande kör så kraftig att den nästan låter mikrofonförstärkt, får taket att lyfta. Här behövs sannerligen inget trugande från artisten.
Under kvällens gång syns överallt fans som spontant sjunger med i låtarna, även de som verkar vara upptagna av annat. Fler män utklädda till påskkärringar lever ut sina dragqueen-fantasier genom att sitta på varandras axlar. En muskelutrustad påskärring/-gubbe lyckas även med konststycket att med en polare på axlarna hoppa runt i en rent akrobatiskt prestation.
Sven Rubin är som alltid lysande i sin scenpersonlighet som liknar en härlig mix av en galen mjölkbonde och utflippad turist på Playa del Sol med solsting. Publikkontakten stärks ytterligare av att de, jubileet till ära, tar mot önskemål på låtar. De är stabilt genomcharmiga och deras spelglädje blir ett med publikens entusiasm.
Svenne Rubins framgångsrecept består av en lättsam och hurtig vardagsrealism kombinerad med ett varierat och gediget musikaliskt hantverk. Klassisk rock´n roll kan blandas med reggae, sentimental country och trallpop. De kan övertygande skjuta in några takter funkrap eller låta som en mix av Bob Hund, Ramones och…Svenne Rubins. De är det goda humörets musikaliska riddare och lämnar aldrig en konsert med uppdraget ogjort. Jubileet och festligheterna fortsätter med ytterligare en konsert under lördagen.































































