Magnus Betnér



Folkets hus, Falun 22/10

Publik: Fullsatt


Slätstruken är knappast en egenskap man förknippar med Magnus Betnér, men när han håller Tal till nationen i Falun saknar han den riktiga skärpan.

Magnus Betnér säger det själv bara några minuter in i showen: "Det har varit mycket i höst." Jag är beredd att hålla med. Kanske hade det varit bättre om han stannat hemma och filat på skämten några månader till. För även om han kallar föreställningen Tal till nationen så är hans partiprogram rejält urvattnat.

Fast det börjar bra. Betnér är avslappnad och kastar sig charmigt från ett infall till nästa. Hans oneliners verkar helt spontana när han drar fram som en ångvält över de senaste månadernas nyhetshändelser. Han är hård, men ändå charmig, och dessutom passar han på att ge showen lokal vinkel:

- Någon med tre ögon, det har vi inte sett sedan vi var på Ica i Gagnef, säger han och publiken skrattar glatt.

-Nej, jag ber om ursäkt. Det gäller så klart hela Dalarna.

Ungefär där börjar han tappa publiken och när han sedan börjar skämta om folkmord kommer skratten allt mer sällan. Han håller i en krigsförbrytartribunal och ställer alla amerikanska efterkrigstidspresidenter inför rätta. Det blir en lång räcka av redan öppna dörrar som han försöker sparka in. Det är påläst, men roligt är det inte. Sista halvtimmen är mer än lovligt såsig.

Det var Betnérs hårdnackat liberala och feministiska vardagsbetraktelser som gjorde honom känd i stugorna. Men av de åsikterna märks inte mycket av den här kvällen. Visserligen står han upp för aborträtten och gör ett par tama försök att skämta om Systembolaget och cykelhjälmslagar. Men mer än så kan man nog kräva av mannen som gjort mer för liberalfeminismen än jämställdhetsminister Nyamko Saboni någonsin kommer att lyckas med.

Att det faktiskt är roligare när han i extranumren bjuder på ganska låga skämt om bajssex säger en hel del.


Jessica Dalman
jessica.dalman@dt.se
Publicerad: 2008-10-23 11:43
Skriv ut

Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Nöje söndag 14 mars 2010:

Folket röstade fram Anna

Stockholm. En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten "This is my life".

Läs även: Veteranernas tunga fall i schlagern
Läs även: Skolflickan blev schlagerprinsessa
Läs även: Bobby Ljunggren slog rekord

Läs mer
Läs mer


Svettig och fysisk blues


Det är hårt men ändå tillbakalutat när Wikström fyller Cassels med bluestoner. Gitarren gråter, skriker, smeker och titt som tätt kommer rysningarna.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Skivan kom till i skogen

Borlänge. The Lance från Borlänge hittade flytet i stugan.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Här är Troll - 20 år senare

FALUN. 20 år efter jättehiten Jimmy Dean bor flera Troll-medlemmar fortfarande i Dalarna. Vi vet vad de gör!

Läs även: Sofia Karlsson blir mamma
Krönika: "Lätt att spåra ur"

Läs mer
Läs mer

 (3)


Revyresan är tillbaka

BORLÄNGE. Revyresan 1 blev en prisad succé. Nu är det fartfyllda gänget tillbaka med en uppföljare.

TV: Tjuvtitt på Revyresan 2

Läs mer
Läs mer

 (1)


Bryr du dig om Victorias stundande giftermål?

Bröllopsfebern sprider sig som ett virus.


"Det svängde helt enkelt"

Borlänge. Röjig klezmer till Borlänge.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Mia Skäringer i toppform


Mia Skäringer kombinerar dråplighet med stil och kan dessutom sjunga, skriver tidningens recensent.

Läs mer
Läs mer

 (2)


P&L-sajt kraschade

Hiphopgigant klar för festivalen. Då kraschade Peace & Loves hemsida.

15 nya bokningar klara - se hela listan här!

Nöjesbloggen: "Peace & Love gör som jag säger!"
Läs även: Lyssnade P&L? Läs Anders K Gustafssons krönika här!

Läs mer
Läs mer

 (12)


Hon kom tillbaka

ÖVRE GÄRDSJÖ. Återvände till Rättvik - nu kan hon föra spelmanstraditionerna vidare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Pärla från Salem Al Fakir

Astral Doors, Kevin Costner... Veckans skivor här!

Läs mer
Läs mer


Hon kommer till P&L

Svensk stjärna klar för sommarens festival.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se
Vimmelbilder