[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVHär dansar de på jobbet

Play

Flickor misstänks för Forssabränder


Forssa



 Foto: Jonatan Svedgård

Tre tolvåriga flickor förhördes i fredags om den senaste tidens bränder i Forssa.
- De är misstänkta för fyra av bränderna, säger Jan Barck, utredningschef hos Borlängepolisen.
I går fick eleverna på Forssaängskolan information om brandtillbuden.

Kommentarer (6)

Sex gånger på några veckor har det brunnit i Forssaområdet. Det senaste brandtillbudet ägde rum under torsdagskvällen då någon tände eld på ett tygstycke och placerade det vid en dörr på Forssaängskolan.

Branden vid skolan släcktes snabbt av den man som larmade, men rök hann tränga in i skollokalen.

Efter branden, som är den tredje på några veckor vid skolan, diskuterades det om skolan skulle hållas stängd under fredagen på grund av röken. Men efter att skolans fläktsystem och två extrafläktar stått på under natten beslutade man att verksamheten skulle vara igång som vanligt.

- Det var mycket rök i skolan vid den dörr där det brann och vi visste inte om den skulle försvinna, men det gjorde den, förklarar Gunilla Lundqvist, rektor på Forssaängskolan.

- Vi har kopierat tidningsartikeln och diskuterat i klasserna om vad som har hänt. Det är otäckt med eld, säger Lundqvist.

Polisen berättade senast i gårdagens tidning om att man har gott hopp om att kunna lösa fallen. I går kväll förhördes tre tolvåriga flickor som misstänks för fyra av bränderna. Bränderna som var denna vecka är flickorna i nuläget inte misstänkta för.

- Men vi ska givetvis ta upp det med dem, förklarar Jan Barck, utredningschef hos Borlängepolisen.

Barck ville i går eftermiddag inte berätta hur arbetet lett polisen till de tre flickorna.

- Jag vill inte gå in på det eftersom vi inte har förhört dem än, förklarar han.

Fakta: Bränderna i Forssa

19 november 2009: Strax före klockan 19 larmades polis och räddningstjänst till Forssaängskolan. Där brann det vid en aluminiumdörr som vetter ut mot skolgården. Branden hade släckts av den som larmade och det fanns ingen spridningsrisk.

18 november 2009: Strax före klockan 21 utbröt en brand i en container på Åmbergsgatan i Forssa. Branden kunde snabbt släckas och någon fara för spridning till bostadsområdet var det inte.

1 november: Räddningstjänsten fick rycka ut till Forssaängskolan strax före klockan 18. Det visade sig att några kartonger brann utanför matsalen. Branden var släckt på några minuter.

Höstlovet 2009: Ytterligare en brand bryter ut på Forssaängskolan. Enligt polisen liknar tillvägagångssättet branden som var vid skolan den 1 november.

24 oktober: En man boendes i Forssa kände brandrök på kvällen och såg att någon anlagt en brand under hans balkong. Han släckte elden innan några allvarligare skador inträffade.

En papperskorg har också satts i brand den senaste tiden. Det hände på Tjärnaskolan skolgård och polisen misstänker att det är samma gärningsmän som bränderna i Forssa.


Kajsa Thorp Backlund
kajsa.thorp-backlund@dt.se
Publicerad: 2009-11-21 08:07

Relaterade artiklar:
Flickorna har erkänt bränder i Forssa Flickorna har erkänt bränder i Forssa
Socialtjänsten kopplas in Socialtjänsten kopplas in

 
Läsarnas kommentarer (6):
1-3 | 4-6 | Alla

Flickor misstänks för Forssabränder

Alla ni som skrivit om föräldraansvar. Mycket bra!

Ivan Rönnbäck, 2009-12-04 21:57

Arbetat på nämnda skola

Nu har jag ju jobbat på skolan och känner till hur det fungerar och jag vet att många, många föräldrar är mycket omogna och beter sig som tonåringar själva. Men skolan har ingen stadga och buset på lektioner/raster är väl inte obekant för er som skrivit här? Föräldrar har svårt att fostra om de inte förstår så bra själva, då måste ju skolan ge barnen lite i bagaget. Det är det enda jag menar.

E, 2009-11-22 18:40

I första hand föräldransvar

Om vi ska diskutera brister så brister det mycket på föräldrarna. Vissa tror att en kompisrelation till barnet är bra. Andra släpper ansvaret till skolan.
Tyvärr så finns det brister på sagda skola med bråkiga elever och mobbing. Efter egen erfarenhet har inte saker följts upp av lärare o rektor. Jag ser skolan som en "trött" skola. Kommunen har ett stort ansvar att ge verktyg till personal och ledning.
Föräldrar ni måste lära er se varningssignaler, ni måste läre er att lyssna när ni får indikationer om att ert barn inte fungerar med endra på ett shysst sätt. Svälj stoltheten och inse fakta att barnet måste få hjälp, även ni föräldrar som ser föräldraransvaret betungande, eller inte ser det alls.
Vi får hoppas att allt lugnar sej nu och tjejerna får ett uppvaknande, tillsammans med föräldrar.
Det krävs av att vara en förälder- Våga vara dryg.

Mia, 2009-11-22 14:44
1-3 | 4-6 | Alla
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Brottsplats Dalarna onsdag 17 mars 2010:
Sök i
Brottsplats Dalarna

Stöldgods
Läs mer
Läs mer
 

180 chokladkakor stals

Rättvik. Ägare bedrövad efter stora stölder i butiken. Ligor kan ligga bakom.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Får 10 års fängelse

Borlänge. Taxirånare får stränga straff.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Flicka utnyttjad av styvpappan

FALUN. Ung flicka utsatt för sexövergrepp i flera år. Tvingades ha samlag med styvpappan när hon var tio år.

Läs mer
Läs mer

 (5)


Rättegång om en vecka

FALUN. Falu tingsrätt har redan börjat planera för rättegången mot mordmisstänkte Mats Alm.

Läs mer
Läs mer

 (1)


De hjälper utsatta

FALUN. Lätt att få kontakt ska ge bättre hjälp till utsatta kvinnor.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Nej till längre permissioner

FALUN. Mattias Flink får nej till permissioner längre än 24 timmar.

Läs om massmordet i Falun juni 1994

Läs mer
Läs mer

 (0)


Statoil i Ludvika rånades

LUDVIKA. Statoil i Falugatan Ludvika rånades på lördagskvällen. Rånet inträffade vid 22-tiden.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Fängelse för sexövergrepp

SÖDRA DALARNA. 42-årig förgrep sig på 10-årig flicka. Nu har mannen dömts till fängelse.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Så hittade han tjuven själv

FALUN. Tjuvarna stal för 15 000 kronor. Men Valdemar lyckades spåra dem - med hjälp av digitalkamerans hemliga information.

Läs även: Polisen lade först ner utredningen.

Läs mer
Läs mer

 (10)


Friades för mordförsök

LUDVIKA. Misstänktes ha knivhuggit man i halsen. Nu frias han av Falu tingsrätt.

Läs mer
Läs mer

 (5)


Dolt larm stoppade tjuven

ULRIKSBERG. Vägbyggare tröttnade på stölderna. På tisdagen togs en tjuv på bar gärning.

Läs mer
Läs mer

 (8)


Polisen tvingas hänga tvätt

BORLÄNGE. Ska poliser ägna sig åt att tvätta, bädda sängar och städa i arresten? Så ser i vart fall verkligheten ut hos Borlängepolisen

Läs mer
Läs mer

 (33)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>