Två greps för vapenbrott utanför tingsrätten
Polisen stoppade en bil för kontroll.
I den färdades två personer som var beväpnade.
Händelsen ägde rum utanför domstolsbyggnaden på torsdagsmorgonen.
Relaterat
– Personerna fördes till arresten, säger Bo Eriksson vid länskommunikationscentralen.
Det var vid niotiden på torsdagsmorgonen som de två personerna anlände i bil till domstolsbyggnaden på Kullen i Falun.
Där befann sig redan polisen, eftersom en rättegång skulle inledas som bedömdes kräva säkerhetskontroll av eventuella åhörare.
De åtalade i målet är tre män från Falun som anses ha kopplingar till en kriminell organisation. De ställs inför rätta bland annat för en grov misshandel och ett utpressningsförsök, efter att de knivskurit och försökt få en ung man att ge dem pengar.
Den händelsen ägde rum i juli månad i år.
De två personer som stoppades utanför tingsrätten på torsdagsmorgonen har kopplingar till samma kretsar som de åtalade och det föranledde att polisen kontrollerade dem.
Då fann man att männen hade med sig föremål som kan klassas som ett vapen. Enligt polisen ska det röra sig om minst ett skjutvapen.
– Mer kan vi inte säga just nu, hävdar Bo Eriksson, informationsansvarig vid dalapolisens länskommunikationscentral.
De två personerna avväpnades och greps på platsen. De fördes sedan direkt till arrest.
– Vi vidtar nu vissa åtgärder och kommer med mer information så snart vi kan, säger Bo Eriksson.






