Fyra anhållna för mordförsök
Strax efter klockan 22 på onsdagskvällen larmas polis till Jungfruvägen där en person blivit knivskuren.
Gärningsmännen hann fly platsen men kunde gripas strax efteråt.
Det som skett misstänks vara gängrelaterat och fyra män sitter nu anhållna som misstänkta för mordförsök alternativt grov misshandel.
Strax efter klockan 22 på onsdagskvällen stannar en polispatrull i Falun en bil med fyra män sedan man tankat utan att betala för sig vid Statoil Vasagatan. Man konstaterade då att föraren saknade körkort och att han rapporterats för olovlig körning sju gånger det senaste halvåret.
I samband med fordonskontrollen gick det ut larm om en knivskärning som skett vid Jungfruvägen i Bojsenburg. Då samtliga fyra personer, mellan 20 och 30 år gamla, i bilen var kända av polis sedan tidigare uppstod misstankar om att de var inblandade i händelsen och de greps och anhölls senare under kvällen som misstänkta för brottet.
– Den skadade mannen fördes till sjukhus. Han har inga livshotande skador, säger polisens vakthavande befäl Gert Fredlin.
Mannen som misshandlats är 24 år gammal och händelsen misstänks vara gängrelaterad.
Han ska ha blivit knivhuggen och slagen med knogjärn. Något som i dagsläget betraktas som mordförsök alternativt grov misshandel. De fyra misstänkta ska dessutom med hot om våld ha pressat honom på pengar, vilket gör att de även misstänks för grov utpressning.





