Rymde från tingsrätten - missade utgången
Han står åtalad för rån. Men efter lunch ville han inte stanna i tingsrätten. Den misstänkte 24-åringen försökte då fly. Rymningsförsöket var dock snabbt över, eftersom han missade utgången och istället hamnade vid toaletten
Relaterat
Händelsen ägde rum på tisdagen. Tidigare under förmiddagen hade rättegången inletts mot 24-åringen och hans kamrat. Båda är misstänkta och åtalade för rånet mot Lidl i Hedemora den 31 mars i år. Förmiddagen ägnades åt åklagarens sakframställan. I den lades en kedja av bevis fram för att det var 24-åringen och hans kamrat som utförde rånet. Ett brott som båda, trots att de anträffades i en bil som kunde kopplas till brottet och att man i närheten fann delar av rånbytet, nekat till.
Efter lunch hade 24-åringen tröttnat på hela tillställningen. Strax innan förhandlingarna skulle återupptas tog han sats och sprang ut ur rättssalen. Med häktespersonalen hack i häl försökte han hitta tingsrättens utgång. Men han gick bet.Istället sprang han förbi utgången och hamnade vid tingsrättens offentliga toaletter. Där grep en polis in som råkade befinna sig i rätten för att bevaka ett annat pågående mål. Även häktespersonal nådde fram och 24-åringen försågs med handbojor.
Efter tumultet fortsatte förhandlingen, dock något försenad.Man hann inte under tisdagen höra 24-åringen om hans flyktförsök, det rån han misstänks för eller det tidigare brott han dömts för, som är förberedelse till rån.Det blir kommande inslag när rättegången återupptas på måndag, den 9 juli.








