Polisjakt slutade med krasch in i ett garage
När polisen i natt skulle stoppa en bil på Kometgatan i Borlänge försökte föraren smita. Det hela slutade dock med en krasch in i en garagelänga.
Relaterat
20-åringens försök att fly från polisen slutade med att han kraschade mot den här garagelängan på Kometgatan.Fotograf: Johan Solum
Det var vid 01.50-tiden som en polispatrull fattade intresse för en bil de mötte på Petter Blåders väg i stadsdelen Jakobsgårdarna. Att misstankarna var befogade visade sig snart också tydligt. Föraren tycktes inte ha något intresse av en träff med polisen och i ett försök att gömma sig svängde bilen in på Kometgatan.
Där blockerade dock en låst bom vägen in mot området med parkeringsplatser och garagelängor. Föraren, som inte så någon möjlighet att vända om, körde rakt igenom bommen och vidare in på parkeringsområdet.
Flyktförsöket blev dock inte särskilt lyckosamt. Inne på området kraschade bilen mot en garagelänga där två garageportar krossades av den flyende bilen.
Sekunderna senare kom också polispatrullen fram och kunde gripa föraren, en 20-årig Borlängebo som också visade tydliga tecken på att vara drogpåverkad.
Mannen fördes till polishuset där jouråklagare beslutade att han skulle anhållas. Där fick han även genomgå provtagning på grund av drogmisstankarna.
Då bilen genomsöktes påträffades ett stulet vapen och även narkotika.
– Det är ett kombivapen och vi tror oss veta vart det kommer ifrån, säger Janne Barck, utredare vid Borlängepolisen.
Enligt honom är 20-åringen, som är känd av polisen sedan tidigare, inte skriven som ägare till den bil han färdades i.
– Den är inte anmäld som stulen och vi håller på att försöka reda ut vems det är. Den registrerade ägaren påstår sig ha sålt bilen, säger Janne Barck.
20-åringen är inte skriven på någon adress i det område där han kraschade mot garagelängan.
– Nej, han är skriven på annat håll i Borlänge och vi kommer att göra en husrannsakan i hans bostad, säger Janne Barck.
I nuläget misstänks 20-åringen för grovt vapenbrott, narkotikabrott, både bruk och innehav, rattfylleri under drogpåverkan och grov vårdslöshet i trafik. Något beslut har ännu inte fattats kring om mannen ska begäras häktad.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 29 jan 2012 22:34 Orolig (Ej registrerad)
alexander (Ej registrerad) skrev:
det nya gänget är överallt i borlänge, läskigt. hejja polisen!
Vadå det nya gänget? Är detta brott gängrelaterat menar du?
Skrivet 29 jan 2012 13:26 Edgar från Åglappen (Ej registrerad)
Warrior (Ej registrerad) skrev:
Idiot poliser som jagar i tät bebyggda områden, står vell inte på förens ni kör över någon och klarar er undan utan reprisalier.. Ftp
Polisförakt!!!
Bort!
Skrivet 29 jan 2012 13:24 En som förstår att vi behöver våra poliser (Ej registrerad)
Warrior (Ej registrerad) skrev:
Idiot poliser som jagar i tät bebyggda områden, står vell inte på förens ni kör över någon och klarar er undan utan reprisalier.. Ftp
DT bidrar till ökat polisförakt!!!
Skrivet 29 jan 2012 12:15 SvP (Ej registrerad)
Lås in patrasket o bryt av nyckeln i låset, slut med daltandet av kriminella.
Vafan ska de va så svårt att fatta att äger du inte sakerna så ge fan i sakerna, har du inga pengar ut o leta burkar då eller flytta till ett jobb
Skrivet 29 jan 2012 12:08 alexander (Ej registrerad)
det nya gänget är överallt i borlänge, läskigt. hejja polisen!