15-åring åtalad för mordbrand
En 15-åring från Borlänge åtalas i dag, misstänkt för mordbrand.
Tonårspojken är även misstänkt för att ha stulit 50 festivalarmband under Peace & Love.
Relaterat
Artikelserie
- LÄS ÄVEN:
- Funktionärsarmband stulna 2011-06-27
- Pojke stal festivalband för 90 500 kronor 2011-06-28
- LÄS OCKSÅ:
- Hundratals hyresgäster utan tv och telefon 2011-05-31
- Tonåringar misstänkts ha anlagt brand 2011-05-30
- Brand i trapphus kan ha varit anlagd 2011-05-29
Vid 19-tiden på söndagskvällen den 29 maj förra året började det att brinna i ett bostadshus på Betesgatan 4 i Borlänge.
Orsaken var att några kablar i trapphuset tagit eld och redan i ett tidigt skede misstänkte polisen att branden var anlagd.
En väktare grep två tonårspojkar på platsen och i dag åtalas den ene av dem, en 15-åring från Borlänge. Den andre misstänkte var endast 13 år och lämnades därför över till socialtjänsten.
Enligt åtalet ska 15-åringen uppsåtligen anlagt branden och det fanns stor fara för att elden kunnat sprida sig till samtliga lägenheter i fastigheten. Den drabbade huslängan var under renovering och därför bodde ingen där vid tillfället.
I andra hand har åklagaren yrkat på att 15-åringen döms för grov skadegörelse då det blev stora ekonomiska skador på fastigheten.
Den åtalade tonårspojken nekar till brottet.
Han är även misstänkt för stöld under förra årets Peace & Love-festival.
Vid försäljningen av festivalarmband i ett arrangörstält vid Maserskolan den 27 juni försvann 50 festivalarmband till ett värde av drygt 90 000 kronor.
15-åringen nekar också till att han ska ha stulit armbanden.












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 18 jan 2012 15:31 Johnny (Ej registrerad)
Ännu en framtidslös unge som bara kostar en massa skattepengar!
Skrivet 18 jan 2012 13:37 festivalförälder (Ej registrerad)
Fotbollsförälder (Ej registrerad) skrev:
Att elda var j-t dumt, men nästa gång kan du väl stjäla tusentals P&L-armband! DOM kan du iofs få elda upp, så slipper vi VM i svineri!
Kanske inte så konstigt att många fotbollsungdomar blir otrevliga med förebilder som uppmanar ungdom att stjäla.
Lägg ned fotbollen istället så samhället slipper betala för allt fotbollsanknutet våld!!!
PEACE&LOVE ÄR STOR GLÄDJE FÖR MÅNGA och om FÖRÄLDRAR tar sitt ansvar så blir svineriet mindre.
Skrivet 18 jan 2012 11:33 Fotbollsförälder (Ej registrerad)
Att elda var j-t dumt, men nästa gång kan du väl stjäla tusentals P&L-armband! DOM kan du iofs få elda upp, så slipper vi VM i svineri!
Skrivet 18 jan 2012 10:50 Bn (Ej registrerad)
Inte tveka bara neka. bra grabben.