Köpte sex av barn
Vid ett trettiotal tillfällen har den 55-årige mannen köpt sex av tonårstjejer i Dalarna. Tjejerna är i dag mellan 15 och 20 år men två av dem var under 15 år när första kontakten skedde.
Under tingsrättsförhandlingen medgav mannen att han köpt sex av tjejerna men att han trodde de var äldre än 15 år. Tingsrätten gör bedömningen att mannen mycket väl var medveten om tjejernas unga åldrar vid flera tillfällen. Bland annat har 55-åringen enligt rätten sagt till en av tjejerna att han ville träffa yngre flickor i 13-14 årsåldern.
55-åringen som är tidigare ostraffad dömdes på fredagen till fyra års fängelse för våldtäkt mot barn, köp av sexuell handling av barn och köp av sexuell tjänst.
Tingsrätten skriver bland annat att en av flickorna vid "mycket unga år" utsattes för vad som måste betecknas som allvarliga sexuella övergrepp av en nästan fyrtio år äldre man.
När det gäller skadeståndsdelen så ogillas två av tjejernas yrkanden helt. Rätten citerar lagen: "För brottet köp av sexuell tjänst finns knappast utrymme för att döma ut kränkningsersättning eftersom det är fråga om frivilligt deltagande i sexuella aktiviteter".
Till de två yngsta flickorna, som utsattes för våldtäkt mot barn, ska mannen betala 85 000 kronor i skadestånd vardera. Ytterligare en av flickorna får 10 000 kronor i skadestånd.


























































