Misstänkta för grovt jaktbrott
Relaterat
Artikelserie
- Relaterade artiklar
- Jägare attackerades av björn 2010-03-24
- Jägarna har släppts på fri fot 2010-03-26
- Jägarna har begärts häktade 2010-03-25
En person ska ha blivit vittne till händelsen och kontaktade polisen för att berätta om sina iakttagelser.
Efter det hämtade polisen under tisdagen två män, 66 och 68 år till förhör om björnattacken och skjutningen. En attack som slutade med att en björnhona blev skadeskjuten och sedermera tvingades avlivas.
Efter förhör anhölls männen av åklagaren vid miljöenheten i Stockholm misstänkta för grovt jaktbrott.
- Det var förhöret med de två som ledde fram till misstanken om att det kan ha begåtts ett grovt jaktbrott i samband med skotten mot björnhonan, bekräftar Sven-Åke Petters vid Dalapolisen.
De två nu anhållna personerna är båda hemmahörande i trakten.
Den tredje person som ska ha varit med vid tillfället är i nuläget inte misstänkt för något brott.
- Vi har inte hunnit med att sammanställa alla uppgifter ännu, det råder stark förundersökningssekretess så jag kan i nuläget inte säga om någon mer kommer att bli delgiven misstanke om brott, säger Kristina Brunell som leder förundersökningen hos polisen.
I övrigt är Polisen ytterst sparsam med att gå ut med uppgifter kring brottet och de misstänkta personerna.
Senast på fredag måste åklagaren fatta beslut om de två ska häktas eller släppas på fri fot.





































