Mats Alm får stanna i häkte
Relaterat
Artikelserie
Klockan 10.30 började förhandlingen om Mats Alm ska bli kvar i häktet eller inte.
Tio minuter innan förhandlingen började anlände Mats Alm till Falu tingsrätt.
Där fanns ett stort journalistuppbåd på plats med ett 20-tal journalister. Polis finns också på plats vid tingsrätten, men inga avspärrningar har gjorts.
Efter att förhandlingen inletts fortsatte Mats Alm att neka till mordet på 32-åriga Linda Chen. Allmänheten fick dock inte vara kvar i rättssalen eftersom tingsrätten beslutade om lykta dörrar.
Efter att tingsrätten överlagt enskilt meddelade de sitt beslut vid tjugo över elva. Mats Alm måste stanna kvar i häktet i ytterligare två veckor.
Åklagare Niclas Eltenius tycker beslutet var väntat.
- Vi har lagt fram en del ny bevisning, säger Niclas Eltenius som dock inte vill berätta vilka bevis det är.
Mats Alms advokat, Mats Bergh är besviken.
- Utredningsläget är inte annorlunda än vad det varit tidigare. Det här är ett tveksamt fall, säger Mats Bergh som uppger att man nu överväger att överklaga häktningen.
- Det finns väldigt lite av nya bevis, säger han.
Mer information följer







































