De dök efter bevis - igen
Relaterat
Artikelserie
- Relaterade artiklar
- Allt om Linda Chens försvinnande 2009-08-04
- Dykare söker bevis 2009-10-16
Idag var de på plats igen för att dyka efter spår i utredningen om Linda Chen. Fyra poliser från Nationella insatsstyrkan påbörjade dykningarna strax efter klockan nio på onsdag morgon. Två dykare började söka i vattendraget som går under vägen mot Norr Lindberg, ett hundratal meter från riksväg 80.
Ytterligare en dykare anslöt när gruppen skulle söka i Lövlasjön. Det dykarna letade efter var, enligt polisen, "kläder med mera" som kan ha dumpats i vattnet.
Enligt dykarna var det god sikt i vattnet, eftersom vädret var soligt och klart i dag. Förra gången de dök efter bevis var för tolv dagar sedan. Då var det mörkt och regnigt.
Förra gången sökte dykarna i den å som binder ihop Tamptjärn och Säpptjärn, samt längs ena kanten av Tamptjärn.
Strax efter klockan 12 idag var dock Nationella insatsstyrkans insats över. Det är ännu oklart om dykarna har hittat något av värde för utredningen.

























































