Det blev fängelse för Mats Alm
Relaterat
Foto: Claes Söderberg
Mats Alm. Foto: Lars Dafgård
Mats Alm döms till fängelse för brott mot griftefriden. Foto: Lars Dafgård
Artikelserie
- Relaterade artiklar
- Linda Chens familj besviken 2010-07-14
- Allt om Linda Chens försvinnande 2009-08-04
Varken Linda Chens mamma, bröder eller hennes son får något skadestånd enligt domen från Falu tingsrätt som meddelades klockan 11.
I domen står att det saknas "avgörande utredning när det gäller frågorna om var, när och - framför allt - hur Linda Chen avlidit". Man anser heller inte att det finns någon "klar och entydig bild" gällande eventuellt motiv för Alm att ta livet av sambon.
Domstolen konstaterar däremot att Mats Alm lämnat motstridiga uppgifter om vad som egentligen hänt efter att han och Linda Chen lämnar City Gross i Falun vid 16.30-tiden. Samtidigt konstateras att det finns inget i polisens utredning som "bringar något ljus över vad som i stället hänt under kvällen och natten". Slutsatsen blir att det är oklart hur kvinnan försvunnit.
Mats Alm menar att han blev kidnappad den 15 september och sedan vaknade vid sambons döda kropp i ett skogsområde i Norr Bertilsbo. Men rätten avfärdar det han berättat och konstaterar att inget i utredningen visat några tecken på att kidnappningen ägt rum.
Tingsrätten menar att det inte finns någon annan än Alm som vetat var Linda Chens kropp funnits. Att han skulle råka hitta den utesluter man och då återstår "bara det alternativet att Mats Alm själv fört kroppen till platsen, med all sannolikhet vid ett tidigare tillfälle efter Linda Chens död, och dolt den genom att täcka den med grenar och annat naturmaterial".
Att en person som döljer en död människokropp också har med personens död att göra ser tingsrätten som sannolikt. Men bara erfarenheten räcker inte för att döma Mats Alm för mord, dråp eller vållande till annans död. Och det går heller inte att "bortse från möjligheten av en annan dödsorsak som inte kan läggas Mats Alm till last där denne av rädsla för att bli anklagad för hennes död dolt kroppen".
Hans "teaterspel" inför släkt, polis och media kan ha varit ett försök att undgå misstankar om att Alm hade något med kvinnans försvinnande att göra. Tingsrätten konstaterar också att "Mats Alm uppenbarligen vet betydligt mer om omständigheterna kring Linda Chens död än han velat berätta" men att åklagarna inte lyckas bevisa att han orsakat sambons död.
Linda Chen försvann den 1 augusti 2009 och hittades död först den 18 september i ett skogsområde i Norr Bertilsbo. Rättsläkare lyckades inte fastställa dödsorsaken men sambon Mats Alm (som hon skulle gift sig med en vecka efter försvinnandet) häktades misstänkt för mordet och åtalades.
Polis och åklagare har tidigare menat att det inte finns någon annan person som är misstänkt för att ligga bakom mordet på kvinnan. Man har dock kontrollerat tips som bedömts som intressanta även efter rättegångens start.
Mats Alm är sedan den 7 juli på fri fot. Han släpptes ur häktet efter att förhandlingarna i Falu tingsrätt avslutades i förra veckan.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 jul 2011 10:39 JKL (Ej registrerad)
Filmen från CG visar att MA bär steken i handen, inte i en kasse. Senare kopplades MA:s mobil upp mot masten i Borlänge (hade MA medhjälpare?), någon eller några kontaktades av MA då och under o efter Stockholmsresan. Teoretiskt skulle en så stor stek kunna anv för mord, genom att trycka mjukplastsidan över LC:s ansikte. LC satt fastspänd i säkerhetsbältet, omöjligt fly. Undersöktes frysboxar i skolrest? Steken anv inte till söndagsmiddag,låg i kylskåpet, slängdes 1 v senare av LC:s mor.
Vittne såg blå bil, blond man, drogad eller död kvinna vid avtagsvägen till N Bertilsbo, kände igen paret från TV-reportaget. Kontaktade polis, som ansåg att det inte kunde vara LC.