Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

VBM i terränglöpning avgjordes i Källbotten

Annons

Nåväl, hundarna togs tills vidare om hand av elever som fick växelvårda vofsingarna när det var dags att springa.

I ett allt annat än trivsamt väder tävlade högstadieeleverna individuellt, medan de yngre var indelade i tremannalag.

I fjärdeklassarnas flicktävling var Nyhammar lag 1 i täten från start till mål. I laget sprang Felicia Sjögren, Laura Karlsson och Amanda Ågren Ring.

- Det är kul att springa, sade Felicia med ett stort leende och hennes lagkompisar nickade instämmande.

De berättade att deras klass är mycket sportintresserad.

- Vi är 19 i klassen och alla utom två spelar fotboll.

Det brukar också bli en del löpträning i skolskogen under gympan och så är klassen med i Rent spel, vilket innebär att eleverna ägnar en halvtimme per dag åt friskvård.

Om de rör sig vintertid också? Självklart!

- Då spelar jag handboll i Ludvika (Felicia).

- Och jag spelar hockey hemma (Laura).

- Jag åker skidor varje vecka (Amanda).

Om segerloppet i Källbotten, vars anläggning skolorna är tacksamma över att få låna av Källbottens IK, hade Nyhammarsflickorna en hel del att berätta. Som slutkläm konstaterade de:

- Det viktigaste är inte att vinna utan att vara med ... fast det är roligast att komma först.

Resultat, VBM i terränglöpning:

Åk 4, flickor: 1) Nyhammar lag 1 21.47, 2) Marnäs lag 2 22.01, 3) Nyhammar lag 2 22.39, 4) Marnäs lag 1 22.40, 5) Stallbacken lag 2 23.53, 6) Junibacken 24.04, 7) Knutsbo 24.09, 8) Stallbacken lag 1 24.24.

Åk 4, pojkar: 1) Junibacken 19.30, 2) Sörvik lag 1 20.07, 3) Nyhammar lag 1 20.17, 4) Kyrkskolan lag 1 och Marnässkolan lag 2 20.19, 6) Nyhammar lag 2 20.23, 7) Junibacken lag 2 20.48, 8) Stallbacken lag 2 20.51, 9) Sörvik lag 2 22.02, 10) Kyrkskolan lag 2 22.53, 11) Stallbacken lag 1 23.35.

Åk 5, flickor: 1) Marnäs 19.53, 2) Kyrkskolan lag 1 21.04, 3) Junibacken 21.06, 4) Sörvik 22.41, 5) Knutsbo 23.24, 6) Nyhammar 23.37, 7) Kyrkskolan 5A 23.38.

Åk 5, pojkar: 1) Sörvik lag 1 19.30, 2) Kyrkskolan 5A 19.52, 3) Sörvik lag 2 20.03, 4) Marnäs 21.26, 5) Stallbacken 21.47, 6) Nyhammar 22.08, 7) Junibacken 24.09, 8) Knutsbo 26.48.

Åk 6, flickor: 1) Junibacken 41.06, 2) Nyhammar 42.11.

Åk 6, pojkar: 1) Marnäs lag 1 32.14, 2) Sörvik 32.22, 3) Stallbacken lag 2 32.57, 4) Marnäs lag 2 33.17, 5) Junibacken 34.47, 6) Knutsbo 36.55, 7) Nyhammar 40.36, 8) Stallbacken 41.02.

Åk 7, flickor, 2.5 km: 1) Emma Jansson, Kyrkskolan 9.32, 2) Anna Jansson, do 9.37, 3) Linda Olofsson, Lorensberga 11.15, 4) Linn Nordahl, Kyrkskolan 13.28, 5) Linnea Persson, do 13.32, 6) Caroline Östby, Lorensberga 15.00.

Åk 7, pojkar, 2.5 km: 1) Tomas Hultgren, Lorensberga 9.25, 2) Marcus Hammarsten, do 9.28, 3) Emil Andersson, Kyrkskolan 10.24, 4) Pontus Högman, Lorensberga 10.25, 5) Philip Dynesius, Lorensberga och Tobias Persson, Kyrkskolan 10.30, 7) David Nääs, Lorensberga 10.56, 8) Andreas Hedblom, Kyrkskolan 11.13, 9) Linus Wass, do 11.14, 10) Fredrik Sköld och Martin Myrman, båda Lorensberga 12.10.

Åk 8, flickor, 2.5 km: 1) Emelie Hoxell, Kyrkskolan 10.58, 2) Johanna Danielsson, Lorensberga 12.11, 3) Johanna Hoxell, Kyrkskolan 12.31, 4) Matilda Berg, Lorensberga 13.27, 5) Martin Dufström, do 14.03, 6) Carolina Johansson, do 14.30.

Åk 8, pojkar, 2.5 km: 1) Jonathan Schmidt, Lorensberga 10.27, 2) Andreas Krainer, do 10.41, 3) Simon Dahlin, do 12.23, 4) Marcus Jäger, do 12.51.

HENRIK SCHMIDT

Annons
Annons